Krabo efektas. Žmonės, kurie Tave „nuleidžia“ ant žemės

- Mama, aš noriu būti balerina, - užsisvajojo aštuntokė. - Ko dar užsimanysi?! Tik eik ruoštis matematikos kontroliniui, balerina, matai atsirado! – sušuko mama.

Įprastas bendravimo modelis, būdingas daugeliui žmonių. Kodėl sakau modelis? Nes ši situacija – viena iš milijardo. Jeigu atkreiptumėte dėmesį į pokalbius, išgirstumėte daugybę šio modelio variacijų t. y. žmogus Nr. 1 papasakoja apie svajonę, o žmogus Nr. 2 pasistengia kuo greičiau pašnekovą „nuleisti“ ant žemės. Tai vyksta šeimoje, darbe, draugų tarpe…

Krabo efelktas. Vyriškis, atostogaudamas Floridoje, pastebėjo keistą krabų elgesį kibire. Daugelis krabų vaikštinėjo kibiro dugnu ir nerodė jokių pastangų išsilaisvinti, tačiau vienas mažytis krabas vis bandė pasiekti kibiro viršų ir pabėgti. Vienas žingsnis iki pergalės  ir TEKŠT atgal į vandenį. Kas jam trukdė? Jo paties gentainiai! Kiti krabai, buvę kibire, vis traukdavo žemyn viltį pabėgti turėjusį krabą, taip trukdydami jam pasiekti tikslą.

Tas pats atostogautojas pastebėjo analogiją tarp krabų ir žmonių elgesio. Protingiausia žemės gyvybės forma savo neigiamumu ir nuolatine kritika, nuvertinimu stato STOP ženklus svajokliams. Taip atsirado KRABO EFEKTAS, kurį trumpai galima apibūdinti viena fraze:

krabo-efektas

Ar tu esi krabas? Yra tik vienas atsakymas – ESI. Gerai pasuk galvą ir atrasi tokių situacijų, kai nuvertinai savo geriausio draugo, šeimos nario ar kolegos idėją, svajonę. Tik viena pastaba – manau, kad kiekvienas turime skirtingą procentą krabo savyje.

Kodėl krabaujame? Pirma – daugelis nenori griauti savo mąstymo sienų ir nepripažįsta, kad jie turi pasirinkimo laisvę gyvenime kurti tai, ko jie iš tiesų nori. Antra – jeigu tu pradedi elgtis kitaip, aplinkiniai tai tuoj pat užuodžia, jie nepripažįsta kitokio elgesio, todėl jį bando paneigti. Kitaip tariant, jų ego nemėgsta iššūkių. Trečia – pokyčių baimė. Išėjimas iš komforto zonos – skirtingai sunkus kiekvienam žmogui. Tačiau vieną kartą pradėjęs, gali nebesustoti keisti ir plėsti savo komforto zoną! Ketvirta – pavydas. Jeigu šalia tavęs esantis žmogus pasiekė daugiau negu tu, apima juodas/baltas pavydas ir tada lieka du pasirinkimai – judinti užpakalį ir siekti savo svajonių arba toliau „krabauti“.

krabas

Ką daryti su krabais savo aplinkoje? Ieškodama informacijos apie krabo efektą, daugelyje šaltinių radau siūlymą save apsupti teigiamais ir tavo svajonėmis tikinčiais žmonėmis. Iš principo sutinku su šia mintimi, tačiau yra vienas BET. Jeigu tas „krabas“ yra vienas iš tavo tėvų? Juk jo neišmesi iš savo gyvenimo, bendravimo irgi neapribosi. O jeigu „krabauti“ mėgstantis žmogus – tavo labai artimas draugas, kuris tau visada padeda nelaimėje, tačiau mėgsta kritiką, ką tada daryti? Yra vienas sprendimas – PASIPRIEŠINIMAS „krabavimui“. Turi svajonę – įgyvendink ją! Aplinkiniai susitaikys su tavo ėjimu link tikslo, o galiausiai intensyviai tave kritikavę žmonės džiaugsis tavo pergale ir, reikia tikėtis, baltai pavydės bei sumažins asmeninį krabą!

Trumpas filmukas apie krabo efektą anglų kalba – gero žiūrėjimo ir mažiau „krabavimo“!

Panašūs straipsniai