Crazy kalėdinės tradicijos 15 pasaulio šalių

Kalėdos, Kalėdos, Kalėdos!!! Daugybė mielo ir jaukaus gėrio, džiuginančio akis ir širdį! Šią šventę turėtų lydėti tik geros emocijos, tačiau STOP – Kalėdos turi labai įdomių paslapčių, kad net ausys nulinks sužinojus! Pirmyn į kelionę apie keisčiausias pasaulyje egzistuojančias kalėdines tradicijas!

Latvija. Braliukai latviai pirmąją Kalėdų dieną persirengia įvairiausių pabaisų, ožkų, lokių kostiumais ir dalyvauja eisenoje arba vaikšto po kaimynų ir nepažįstamų namus ir prašo skanėstų.

Estija. Pas mus Kalėdų išvakarės – tai Kūčios, vakarienė su 12 patiekalų, ramus ir jaukus pasibuvimas su šeima. Na, o estai gruodžio 24-ąją praleidžia pirtyje! Belieka tikėti, kad prieš šventes estai nori būti laaabai švarūs…

Australija. Nereikia toli žvalgytis, kad šiek tiek krūpteltum, išvydęs baisųjį Krampą. Viena – tai geradaris Kalėdų senelis, nešantis dovanas, kita – Krampas, siautėjantis Austrijos gatvėmis gruodžio 6 dieną ir mušantis pagaliu vaikus. Pasak legendos, Krampas turi surasti visus blogus vaikus ir juos nubausti. Būtent todėl vieną kartą per metus Austrijos gyventojai persirengia velniais bei visokiausiais pabaisų kostiumais ir gąsdina gatvėse sutiktus žmones, ypač vaikus.

krampus

Norvegija. Kalėdų išvakarėse norvegai paslepia visas turimas šluotas, nes bijo, kad jas gali pavogti raganos. Jie nuoširdžiai tiki, kad būtent šią naktį raganos yra labai aktyvios ir jeigu jos ras šluotą, tai nieko gero nelauk…

Japonija. Na, o japonai turi naujųjų laikų tradiciją – Kalėdų išvakarėse jie eina pavalgyti į KFC. Kodėl? Už tai reiktų padėkoti 1974-ųjų reklaminei kampanijai…

caganer

Katalonija. Kataloniečiai turi gana keistą, humoristinę Kalėdų tradiciją – Caganer. Tai šikančio žmogaus skulptūrėlė, pastatyta prakartėlėje. Šios tradicijos reikšmė nėra tiksliai išaiškinta, tačiau žinoma, kad ji tikrai gyvavo jau XVIII amžiuje.

Tačiau tai dar ne viskas! Kataloniečiams negana vienos kakojančios figūrėlės – jie dar turi ir Caga Tio, kurį lietuviškai galime vadinti „kakojančiu rąstu“. Kataloniečiai prieš Kalėdas čiumpa perpjautą rastą, pritaiso jam kojas, nupiešia ypatingai laimingą veiduką ir nuo gruodžio 8 dienos jį maitina ir saugo, kad jis nesušaltų, todėl labai dažnai Caga Tio galite išvysti su šaliku. Kalėdų išvakarėse kataloniečiai šį rastą sudegina, o kol jis dega, vaikai is suaugusieji jį daužo lazdomis, kad Caga Tio gerai išsituštintų.

caga-tio

Venesuela. Už jūrų marių radome labai įdomią ir aktyvią kalėdinę tradiciją, kuri itin gaji Karakaso mieste. Gruodžio 16 – 24 dienomis visi šio miesto gyventojai plūste plūsta į bažnyčias, važiuodami riedučiais. Taip, taip, teisingai perskaitėte – ir dideli, ir maži venesueliečiai keliauja būtent tokiu būdu pasimelsti!

Vokietija. Ar turite seną agurkėlio formos Kalėdų eglutės žaisliuką? Pas mus namie toks tikrai yra ir pasirodo, jis turi istoriją! Jau ne kartą girdėjote, kad į Lietuvą Kalėdos atkeliavo iš Vokietijos, tačiau ar žinojote, kad agurkėlio formos žaisliukas yra skirtas žaidimui? Vokiečiai šį žaisliuką paslepia ant eglutės, o pirmas vaikas jį radęs Kalėdų rytą gauna nedidelę dovanėlę.

Dar viena graži vokiečių tradicija – gruodžio 5-osios išvakarėse vaikai palieka tuščius batus prie durų, o ryte juose randa įvairiausių saldumynų. Tikima, kad šiuos skanėstus atneša Šv. Nikolas tik tiems, kurie buvo geri.

agurkelis

Etiopija. Pirma – etiopiečiai švenčia Kalėdas sausio 7-ąją. Antra – tą dieną visi šios šalies gyventojai apsirengia baltais rūbais. Trečia – vyrai žaidžia žaidimą su medinės lazdomis ir kamuoliais, vadinamą ganna.

Gvatemala. Prieš Kalėdas visi gvatameliečiai iššvarina namus ir visus nereikalingus daiktus išmeta šalia namų. Tada kiekviena žmonių bendrija sustato kalną iš nereikalingų daiktų, ant viršaus uždeda velnio atvaizdą ir viską sudegina.

Ukraina. Ukrainiečiai turi tokią pasaką, kurioje moteris neturėjo kuo papuošti eglutės, nes labai  vargiai gyveno. Kalėdų išvakarėse eglutė liko tik su kabančiu voratinkliu, tačiau atsikėlus Kalėdų rytą šeima išvydo nuostabiai papuoštą eglutę. Dabar ukrainiečiai, puošdami eglutę, joje paslepia voratinklio formos žaisliuką. Tikima, kad ant Kalėdų eglutės šį žaisliuką suradęs žmogus bus lydimas sėkmės ištisus metus.

voratinkliai

Velsas. Čia žmonės turi tokį dalyką, vadinamą Mari Lwyd – prie arklio kaukolės pritvirtinamas baslys ir didžiulė balta drobė, po kuria slepiasi sukurtą šedevrą laikantys žmonės. Prieš kalėdas žmonės taip pasipuošę lankosi pas kaimynus, draugus, vaikšto po smukles ir dainuoja įvairiausias tradicines dainas.

Islandija. Yule cat – tai gigantiška ir baisi katė, kuri suvalgo kiekvieną žmogus, jeigu šis neįsigijo naujo rūbo iki Kalėdų išvakarių.  Sakoma, kad fermeriai šia folklorine būtybe gasdino savo darbuotojus, nes norėjo, kad šie baigtų visus vilnos tvarkymo darbus iki Kalėdų. Tie, kurie daugiausiai dirbdavo, gaudavo naujų rūbų, o tie, kurie tinginiaudavo – atsargiai vaikščiodavo naktimis, nes bijodavo sutikti Yule katę.

yule-kate

Graikija. Kallikantzaroi – tai velnio rūšies goblinai, gyvenantys Graikijos požemiuose. Tikima, kad per 12 kalėdinių dienų jie išlenda į paviršių ir daro įvairiausias blogybes, inicijuoja sumaištį.

Italija. Kas galėtų būti geriau už Kalėdų senelį? Italų vaikai atsakytų per sekundę – tai ragana Befana. Jis kiekvienais metais sausio 5-ąją atneša visiems vaikams kalnus saldainių ir gražiausių žaislų.

geroji-ragana-befana
kaledos

Panašūs straipsniai