3 priežastys, kodėl verta skaityti A. Duckworth knygą „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“

Apie žmones, kuriuos lydi sėkmė ir talentas, girdime daug. Tačiau ar tikrai jų pasiekimai – tik netikėti laimės apsireiškimai? Amerikiečių rašytoja ir mokslininkė Angela Duckworth savo knygoje „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“ atskleidžia tikruosius sėkmės faktorius. Na, o mes dalinamės trimis priežastimis, kodėl verta šią knygą įtraukti į skaitymo sąrašą.

Priežastis Nr. 1 – talentas neegzistuoja

„Mūsų galimybės yra viena. Tai, ką su jomis darome, visai kita“, – tai viena pirmųjų minčių, kurią pasižymėjau A. Duckworth knygoje. Ši frazė priverčia susimąstyti, ką žmonės daro su turimomis galimybėmis – ar tikrai jomis pasinaudoja ir kaip tai atlieka? Galiausiai – tai teiginys, reiškiantis, kad kiekvienas žmogus turi galimybes padaryti tam tikrus dalykus ir mėgautis sėkme, tačiau kaip dažnai 100 proc. tai darome? Daug dažniau prie sėkmės lipiname talentą, pažintis, gimimą po laiminga žvaigžde, tad A. Duckworth knyga įdomi tuo, kad atskleidžia tikrąsias sėkmės priežastis.

Knygos autorė pateikia ne vieną įdomų tyrimą, kuris atskleidžia, jog vienas svarbiausių sėkmės faktorių – atkaklumas. Perskaičius šią knygą viena ryškiausių atmintyje likusių idėjų – mintis, kad talentas neegzistuoja. Pateikti A. Duckworth pavyzdžiai ir analizės rodo, kad sėkmingi žmonės gyvenime pasiekia didelių dalykų ne dėl talento. Tikroji priežastis – atkaklus darbas nepaisant aplinkybių, t. y., nesvarbu, jog šiandien nukritai besimokydamas važiuoti riedučiais, rytoj ir poryt tu vis vien tai darysi, kol galiausiai tapsi profesionalu.

Priežastis Nr. 2 – nereikia bijoti nesėkmių

Turbūt girdėjote apie 10 000 val. taisyklę (tiek laiko reikia dirbti vienoje srityje, kad taptum profesionalu) arba mintį, kad kiekvieno sėkmės istorijoje slypi 10 proc. talento ir 90 proc. darbo. Šiuos teiginius vienijantis faktas – darbo svarba. Tačiau yra keli „bet“ – kas nutinka, jeigu valandų valandos skiriamos įgūdžiui įgyti, tačiau net ir po daugybės metų žmogus nepasiekia to, apie ką svajojo? Arba asmuo neadekvačiai reaguoja į kritiką, kas trukdo tobulėti?

Pasak A. Duckworth, svarbu ne tik skirti laiko mokymuisi, bet ir atkeipti dėmesį, kaip mes mokomės. T. y., ar yra iškeltas aiškus tikslas, ar mokydamasis asmuo susitelkia į atliekamą užduotį 100 proc., ar jis yra pasiruošęs susidurti su kliūtimis – nesėkmėmis, kritika, krizinėmis situacijomis? Pasak knygos autorės, atkaklūs žmonės yra labiau linkę susitaikyti su nepalankiomis sąlygomis ir toliau siekti išsikelto tikslo. Tai, kas traktuojama kaip blogi įvykiai iš tiesų tampa atspirties, užsispyrimo ir didesnės motyvacijos tašku.

Taigi A. Duckworth aiškina, kad nereikia bijoti nesėkmių – svarbiausia atkakliai dirbti, siekti savo tikslo atitinkamai reaguojant į aplinkoje vykstančius procesus.

Priežastis Nr. 3 – motyvacijos šaltinis

Suprasti, kodėl vieni žmonės pasiekia daugiau negu kiti – naudinga. Ypač, kai tai nėra grindžiama mistiniais faktais kaip gimimu po laiminga žvaigžde. Skaitant šią knygą kyla daugybė minčių – pirmiausia apie tai, kad jeigu iš prigimties būtume atkaklūs, tada kiekvienas žmogus turėtų viską, ko geidžia širdis. Antra – atkaklumo galima išmokti. Ir trečia – visa tai suteikia motyvacijos siekti svajonių ir iškeltų tikslų, nepasiduoti, kai yra sunku.

„Būti atkakliam reiškia dėti pėdą prie pėdos. Būti atkakliam reiškia tvirtai laikytis įdomaus ir prasmingo tikslo. Būti atkakliam reiškia kas dieną, kas savaitę, kasmet investuoti į iššūkio varomą praktikavimąsi. Būti atkakliam reiškia septynis kartus kristi ir aštuntą pakilti.“

Angela Duckworth – amerikiečių rašytoja, psichologė ir mokslininkė. Jos knyga „Atkaklumas. Aistros ir ištvermės galia“ pirmą kartą išleista 2016-aisiais. 357 puslapių knyga į lietuvių kalbą išversta ir išleista 2017 m. (leidykla – „Kitos knygos“).

mintys
sentencijos

Panašūs straipsniai