Paprastai ir aiškiai apie smegenis knygoje „Supersmegenys“: ar tikrai įmanoma daryti įtaką smegenims?

Smegenys yra mažiausiai ištirtas mūsų organas ir dar iki galo nežinoma, kaip jos veikia tam tikrais atvejais. Tiems, kuriems įdomi smegenų funkcinė veikla, rekomenduoju perskaityti norvegų rašytojos Kaja Nordengen knygą „Supersmegenys: vienintelis nepakeičiamas organas“, kurioje atskleidžiamos paslaptys, kaip veikia smegenys mylint, turint priklausomybių ir kaip veikia intelektas.

Paprastas knygos rašymo stilius

Apie smegenis yra nemažai knygų, ypač metodinio pobūdžio. Ši knyga nuo daugelio skiriasi tuo, kad ją lengva skaityti. Visi sudėtingi procesai ir pavadinimai pateikiami taip, lyg tai būtų labai paprasta. Leisiu sau pavadinti šį rašymo stilių ,,šnekamąja kalba“.

Iš tiesų labai sužavėjo tas lengvumo pojūtis skaitant, kai rašoma apie tai, nuo ko priklauso mūsų intelektas ar kokie veiksniai vyksta, kai mes esame įsimylėję, ar kaip tik kenčiame nuo nelaimingos meilės ir mūsų jausmai tuo metu yra piko viršūnėje. Paprastas rašymo stilius leidžia greitai suvokti, kas vyksta mūsų smegenyse ir mumyse.

Smegenys – neištyrinėtas pasaulis

Smegenys yra vienintelis nepakeičiamas organas mūsų kūne, kai šiais technologijų laikais turime galimybę savyje keisti viską, ko užsigeidžiame, reikia to ar ne. Bet nenukrypkime nuo temos. Smegenys – tai dar nepilnai ištyrinėtas pasaulis, kuriame slypi daug įdomių dalykų. Dėl to mokslininkai taip sunkiai dirba su šia tema.

Neslėpsiu, šiuo metu aš esu visiškai ,,pasinešusi“ ant smegenų temos. Man kaip žmogui, kuris jas turi, yra įdomu, kaip jos veikia. Kiek stipriai galiu su jomis surasti kompromisą ir sugebėti jas suvokti. Esu tikrai labai pavaldi savo emocijoms ir mažiau racionaliam mąstymui. Šios priežasties vedina pasidaviau informacijos ieškojimui apie superorganą.

Tikiu, kad žinodama jų sandarą ir veikimą galėsiu lengviau suprasti savo veiksmus, elgesį ar net kalbėjimo būdą. Žinojimas tarsi pirmas žingsnis į praktinį suvokimą apie save patį. Ko gero kyla klausimas: ar man tai padeda? Atsakymas: Taip! Kuo daugiau žinau, tuo lengviau atskirti, kas ir kodėl mane veikia.

Kaip suvaldyti savo emocijas?

Knygoje man labiausiai patiko skyrius apie emocijas (kaip jau sakiau su jomis turiu gan jautrų ryšį): kokios jos yra, kaip veikia ir kodėl mes į jas reaguojame. Autorė gražiai išsireiškė pradėdama skyrių: ,,Žmonėms labai svarbu suvokti savo ir aplinkinių emocines reakcijas. Jei atpažįstate savo jausmus ir žinote, kas juos sukelia, galite išmokti juos gudriai nukreipti aplinkkeliu per smegenų žievę. Taip suvaldysite emocijų proveržį, dar nespėję ko nors įskaudinti ar įžeisti.“

Iš tiesų nėra žmogaus, kuris neturėtų emocijų, tik pas vienus jos greičiau pasireiškia, pas kitus – lėčiau ir ramiau. Visi turime savo rate pažįstamų, kurie gali labai greitai išplūsti įvairiais žodžiais kitą ar tokį, kuris labai ramiai ir tyliai pasilaiko pyktį sau. Viskas yra mūsų pačių rankose, tik mes patys atsakome už tai, kaip reaguoti. Turint žinias, galima valdyti smegenis bei emocijas ir būti patiems sąmoningais ir atsakingais.

Žmogus sugeba kur kas daugiau

Valdyti mes galime ne tik emocijas. Knygoje daug rašoma apie valgymo sutrikimus, priklausomybes kvaišalams ar alkoholiui, mokymąsi, smegenų GPS, intelektą ir dar daugelį kitų mums svarbių klausimų. Žmogus sugeba daugiau, nei jis įsivaizduoja – viskas mūsų galvoje. Autorė šį teiginį ne kartą įrodo kiekviename nagrinėjamame skyriuje.

Knyga patiks tiems, kurie nori žinoti daugiau apie smegenis ar pasitikrinti jau turimas žinias. Čia nėra mokymų, kaip reiktų gyventi, ką daryti norint išvengti jausmų ar kaip būti nepriklausomu. Autorė dalijasi surinkta informacija iš tyrimų, kurie buvo vykdomi ne vienerius metus. Visi gauti rezultatai sugulė į knygą, kuri mums duoda galimybę žinoti daugiau. O ką darysime su žinojimu, tai priklauso nuo kiekvieno mūsų individualiai.

Manau, jog simboliška šį straipsnį užbaigti ir paskutine K. Nordengen knygos citata: „Pamatėme, kokią didžiulę reikšmę smegenys turi mūsų rūšies išlikimui ir pažangai ir kad mes iš esmės ir esame mūsų smegenys. Dėl jų įsimylime, išsigąstame ar jaučiame pavydą. Mūsų mintys – tai smegenų fiziniai procesai.“ Tas pats pasakytina ir apie mūsų jausmus, ir apie visą kita, kas mes esame.

sentencijos

Panašūs straipsniai